چاپ مقاله در مجلات خارجی

چاپ مقاله در مجلات خارجی

نوشتن مقاله در حوزه‌های مختلف علمی مزایای بسیار زیادی دارد، دانشجویان کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری و بالاتر باید مقالات خود را در مجلات معتبر به چاپ برسانند. محققان، پژوهشگران و نویسندگان نیز برای اعتبار، صلاحیت و انتشار علم جدید خود به نوشتن مقالات معتبر علمی می‌پردازند تا از مزایای آن مانند: بالا رفتن سطح رزومه، شانس بیشتر جهت مهاجرت تحصیلی وغیره بهره‌مند شوند.

انواع چاپ مقاله در مجلات

 مقاله‌های خارجی در سطح بین‌المللی ارائه و در گروه‌های ISI ،Scopus ،Pubmed و غیره دسته بندی می‌شوند. 

مجله ISI که در آن مقاله‌های شما زیر نظر موسسه تامسون رویترز Thomson Reuters معرفی می‌شوند، جزء معتبرترین مرجع‌های تشخیص مجلات است که مرکز آن در کشور کانادا قرار دارد. داوری مقاله شما در این مرکز سخت، زمان‌بر و نیازمند صبر است. اگر می‌خواهید مقاله خود را برای مجله های ISI‌ ارائه دهید؛ حتما قبل از ارسال مقاله خود، نام مجله‌ی انتخابی خود را در سایت Clarivate Analytics در بخش لیست JCR چک کنید تا اطمینان یابید جزء مجلات Impact Factor است.

 مجله Scopus بعد از ISI‌، مقاله‌ها و مجله‌های معتبر علمی را به خود اختصاص می‌دهد. Scopus نیز دارای ضوابط و استاندارد مشخصی است که تمام موارد آن‌ باید در مقاله شما رعایت شود تا از کیفیت مورد قبول برخوردار باشد.

 مجله Pubmed در کشورهای معتبر دنیا، در زمینه پزشکی از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و برای چاپ مقاله باید هزینه آن را پرداخت کنید.

مراحل چاپ مقاله

ابتدا باید ترجمه، ویرایش فنی، محتوایی و دستور زبانی آن را طبق قواعد انجام دهید؛ همچنین عدم وجود سرقت ادبی عمد و غیرعمد در مقاله شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

 در قدم بعدی، انتخاب مجله متناسب با موضوع مقاله شما در نتیجه بسیار تاثیرگذار است؛ چرا که تناسب و هماهنگی مقاله شما با مجله، توسط کارشناسان متخصص بازنگری می‌شود.

بعد از آن، ساختار و فرمت‌بندی مقاله شما باید از چارچوب خاص مجله مورد نظر پیروی کند تا مقاله شما مورد تایید واقع شود. برای اطلاع از قوانین و ضوابط هر مجله باید به سایت اصلی آن مراجعه کنید.

بعد از انجام این مراحل، باید فایل مقاله خود رابه کارشناس موسسه ایمیل کنید و یا با ورود به سایت اصلی آن را بارگزاری کرده و درخواست بررسی مقاله را ثبت کنید تا کارشناسی شود.

در نهایت پس از تایید مقاله‌تان باید هزینه چاپ آن را پرداخت کنید. به منظور پرداخت هزینه چاپ مقاله باید از کردیت‌کارت‌، ویزاکارت یا پی‌پال استفاده کنید که  دسترسی همه به آن آسان نیست؛ اما، نویان‌پی در کنار شماست و می‌توانید با مراجعه و ثبت‌نام در سایت نویان‌پی، بدون نیاز به کارت اعتباری بین‌المللی درخواست خود را ثبت کنید و به سادگی پرداخت خود را انجام دهید.

پس از اعلام نتایج در صورت عدم قبولی مقاله شما برای چاپ، مقاله خود را از نگاه سردبیران مجله بازنگری و بررسی کنید و با جزئیات به اصلاح تذکرات داده شده بپردازید. برای اینکه داوران از روش اصلاحات شما اطلاع یابند، باید بخش‌های اصلاحی را هایلایت و مشخص کنید؛ در آخر مقاله خود را در بازه زمانی مشخص شده از سوی داوران مجدداً ارسال کنید.

چند نکته مهم:

  • ارسال معرفی‌نامه نویسنده به همراه مقاله، شانس قبولی شما را بالا می‌برد.
  •  ترجیحا مقاله خود را برای مجله‌ای ارسال کنید که مقالات کمتری را رد کرده است. 
  • انتخاب عنوان و چکیده مناسب در مقاله شما بسیار حائز اهمیت است.