۷ دلیل برای تحصیل در خارج از کشور
۷ دلیل برای تحصیل در خارج از کشور
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷
تحصیل در آذربایجان
تحصیل در آذربایجان
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷

تحصیل رایگان در اروپا

فنلاند

کشور‌های شمال اروپا همیشه در لیست گزینه‌های انتخابی برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور بوده‌اند و علت این انتخاب شهریه رایگان دانشگاه‌های این کشور‌ها می‌باشد. در میان این کشورها، فنلاند، نروژ و آلمان در صدر قرار دارند و سالانه پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا می‌باشند.

شهریه دانشگاه‌های فنلاند:
در ابتدا این سوال پیش می‌آید که آیا دانشگاه‌های فنلاند برای همه دانشجو‌ها رایگان است یا فقط برای قشر خاصی از جامعه؟ در جواب باید گفت که دانشگاه‌های فنلاند به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یکی دانشگاه‌های عمومی و دیگری دانشگاه‌های علوم کاربردی. تحصیل در هر دو دانشگاه برای دانشجویانی که کشورشان عضو اتحادیه اروپا است رایگان بوده و دانشجویانی که که کشورشان عضو اتحادیه نیست نیاز به پرداخت مبلغی به صورت سالانه دارند. این مبلغ توسط دولت فنلاند وضع می‌شود و حداقل ۱۵۰۰ یورو در سال برای کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. البته شهریه تحصیل در دانشگاه‌هایی مانند هلسینکی که رنکینگ بالایی در میان دانشگاه‌های برتر دارد کمی بیشتر از معمول است و مبلغ بیشتری بابت شهریه باید پرداخت کنید.
برخی دانشگاه های مطرح و رایگان (برای کشور های عضو اتحادیه اروپا) فنلاند عبارتند از‌:
- دانشگاه هلسینکی
- دانشگاه Vaasa
- دانشگاه Tampere
- دانشگاه Jyvaskyla
- دانشگاه Lappeenranta

شهریه دانشگاه‌های آلمان‌:
اگر آلمان را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کردید تفاوتی نمی‌کند که کشور شما عضو اتحادیه باشد یا نباشد، در هر دو صورت شهریه دانشگاه‌های عمومی رایگان است و تنها مبلغی که که دانشگاه از شما اخذ می‌کند، مبلغی به عنوان هزینه‌های اداری است که حدودا ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در سال می‌باشد. این هزینه برای مخارج رفت و آمد با اتوبوس و کافه تریای دانشجویی و موارد دیگر است. البته بر اساس قانون جدیدی که در پاییز سال ۲۰۱۷ وضع گردید، دانشجویانی که کشورشان عضو اتحادیه اروپا نیست و تمایل به تحصیل در منطقه Baden-Würrtemberg را دارند باید شهریه بپردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی و غیر دولتی بسته به نوع دانشگاه از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال متفاوت است. هزینه زندگی حدود ۸۵۰ تا ۱۲۰۰ یورو در سال می‌باشد اما این مبلغ در شهر‌های بزرگ مانند مونیخ و فرانکفورت می‌تواند بیشتر هم باشد.
برخی دانشگاه‌های رایگان در آلمان عبارتند از:
- دانشگاه Friedrich Schiller
- دانشگاه کلن
- دانشگاه روهر بوخوم
- دانشگاه اشتوتگارت
- دانشگاه صنعتی درتمند

شهریه دانشگاه‌های نروژ‌:
نروژ دارای ۴۰ موسسه آموزش عالی عمومی بوده که این موسسات شامل دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر موسساتی که رشته خاصی را آموزش می‌دهند می‌باشد. تمامی این موسسات نروژ مانند آلمان برای دانشجویان آمده از کشور های عضو و غیر عضو رایگان بوده و شهریه ای از محصل دریافت نمی‌گردد. دانشجویان تنها مبلغی را در هر ترم جهت اتحادیه دانشجویی پرداخت می‌کنند که این مبلغ حدود ۳۲ تا ۶۵ یورو می‌باشد. تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چه برای دانشجویان نروژ و چه بین‌الملل منوط به پرداخت شهریه است، البته شهریه این قبیل دانشگاه‌ها در نروژ نسبت به دیگر کشور‌های اروپایی ارزان‌تر می‌باشد. این شهریه حدود ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال می‌باشد. هزینه و خرج و مخارج زندگی دانشجویی در نروژ بین ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در ماه است؛ اما این مخارج در پایتخت نروژ یعنی اسلو بیشتر می‌شود.
تعدادی از دانشگاه‌های رایگان در نروژ برای کشور‌های عضو و غیر عضو اتحادیه اروپا‌:
- دانشگاه برگن
-دانشگاه بازرگانی NHH نروژ
- دانشگاه NORD
- دانشگاه UIT نروژ
- دانشکده علوم کاربردی دانشگاه اسلو و اکرشوس

کشور‌های شمال اروپا همیشه در لیست گزینه‌های انتخابی برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور بوده‌اند و علت این انتخاب شهریه رایگان دانشگاه‌های این کشور‌ها می‌باشد. در میان این کشورها، فنلاند، نروژ و آلمان در صدر قرار دارند و سالانه پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا می‌باشند.

دیدگاه ها بسته شده است