مهاجرت تحصیلی به فرانسه

یک سفر خاص و متفاوت با Blockchain!
بهمن ۲۴, ۱۳۹۶
کمیسیون مجانی!
اسفند ۶, ۱۳۹۶

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

اگر به دنبال ادامه تحصیل در فرانسه هستید، جالب است بدانید که تحصیل به زبان فرانسوی رایگان است.

شما دو راه برای خواندن زبان فرانسه دارید:

1) در ایران سطح زبان خود را به B2 (متوسط رو به بالا) برسانید و بعد اقدام به گرفتن ویزا کنید که راه راحتری است و البته زمان برتر است.

2) راه دوم مربوط به کسانی است که وقت زیادی ندارند (مشکلاتی از قبیل بالا بودن سن و ...)، این دسته افراد می توانند به فرانسه رفته و در دانشگاه مورد نظر خود دوره ی زبان را در کالج بگذرانند. نکته ی دیگری که وجود دارد این است که دوره های کالج، 6 ماهه و 1 ساله است که این به سطح زبان شما بستگی دارد و خب مسلما دوره ی 1 ساله هزینه ی بیشتری دارد. ( اگر در سطح A1 (ابتدایی) هستید باید دوره ی 1 ساله را بگذرانید)
نکته: کالج ها در ماه های شهریور و بهمن دانشجو می پذیرند.

نوعی دیگر از کالج ها، کالج های خصوصی هستند که شانس گرفتن ویزا را 2 برابر کرده اما به همان نسبت هزینه ای 2 برابر باید پرداخت کنید که مقرون به صرفه نیست. و اکثرا دانشجویان هم راضی نیستند.
برای افرادی که پذیرش می گیرند از دانشگاه مورد نظر و می خواهند همسر را به همراه خود ببرند، می توانند این کار را انجام دهند. اما، همسر اجازه کار کردن و درس خواندن ندارد. البته اگر فرزندی داشته باشند که به سن تحصیل رسیده باشد، می تواند به مدرسه فرانسوی برود.

نکته مهم برای مهاجرت به هر جای دنیا پیدا کردن شغل است، البته برای افرادی که می خواهند درفرانسه زندگی کنند. و حتی اگر در دوران دانشجویی هم کاری پیدا کنند که کارفرما بیمه یشان کند می توانند به راحتی اقامت بگیرید.
از آنجایی که خیلی از دانشجویانی که برای تحصیل در فرانسه می خواهند اقدام کنند علاقه مند به مد و هنر هستند، خبر خوب برای این دسته از افراد این است که با سطح B1 هم می توانند پذیرش بگیرید.

نکاتی قابل توجه:

معدل اهمیتی ندارد.
گپ (Gap) تحصیلی (یعنی اینکه بین دو مقطع تحصیلیتان فاصله بیش از 1 سال نیفتاده باشد) نداشته باشید، و اگر بنا به دلایلی نتوانستید ادامه تحصیل دهید باید سابقه کار مرتبط داشته باشید.
افرادی که می خواهند برای پزشکی اقدام کنند باید بدانند که یک کنکور بسیار سخت تر و پیچیده تر از ایران به زبان فرانسوی خواهند داشت.
درخصوص مقطع دکتری، پیشنهاد بسیاری از کارشناسان این است که اگر برای کارشناسی ارشد اقدام کنید بهتر است. (باز این موضوع قابل بررسی است)
در مورد بیمه اگر در مقطع کارشناسی هستید 250 یورو، در کارشناسی ارشد 280 یورو و در دکتری 380 یورو در سال باید پرداخت کنید. البته برای افرادی که بالای 28 سال هستند بیمه رایگان است.
جالب است بدانید تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه بسیار پر هزینه است. (بین 4000 تا 8000 یورو در سال، بستگی دارد به شهری که در آن مشغول به تحصیل هستید) گام بعد از شناخت کلی فرانسه و انتخاب دانشگاه مورد نظر، پیدا کردن خوابگاه است.

چند روش برای رزرو خوابگاه وجود دارد:

1) اگر از طریق سایت ها به دنبال خوابگاه باشید، مشکلی که وجود دارد این است که ممکن است با واقعیت متفاوت باشد. و اگر از طریق سایت ها اقدام کنید هزینه ی 1 تا 6 ماه را باید پیش پرداخت کنید.
2) راه بعدی این است که وقتی سفارت رفتید اثبات کنید که هزینه کافی برای 1 هفته ماندن در هتل را دارید تا خودتان آنجا به دنبال خوابگاه بگردید. معمولا خوابگاه ها در فرانسه اتاق های 9 متری است، که حمام و دستشویی مشترک دارند.
3) راه بعدی که بیشتر برای کسانی که به همراه همسرشان میروند مناسب هست، مکان هایی است به نام (studio) که معمولا بین 18 تا 50 متر است که شامل همه ی امکانات می شود.
و اما خبر خوب اینکه سازمانی در فرانسه وجود دارد به نام سازمان کف (caf) که مسئولیت ارائه خدمات و پوشش هزینه ها را برای خانوارها دارد. این هزینه ها عمدتا جهت جبران هزینه مسکن است (انواع اسکان ها: اجاره ای، خوابگاهی، پانسیون) و برای تمام ملیت ها است به شرطی که با شرایط قانونی در فرانسه ساکن باشند. شرایط سنی خاصی ندارد و تنها با ارسال پروندهایشان کمک هزینه به آنها تعلق می گیرد.
برای افرادی که قصد ماندن در فرانسه را ندارند باید بدانند که از طریق این کشور به راحتی می توانید وارد کبک، کانادا و سوئیس و... بشوید.

معرفی برخی از شهر های فرانسه:
مون پلیه: مرکز استان هرو (Hérault) در ناحیه لانگ دوک -روسیون (Languedoc-Roussillon) در جنوب فرانسه واقع است. این شهر بین شهرهای نیم (Nîmes) و بزیه (Béziers) قرار دارد. مونپولیه مرکز لانگدوک روسیون است. این شهر در نزدیکی حوزه مدیترانه و نه چندان دور از پاریس قرار دارد. بازار کار خوبی ندارد و بیشتر شهر توریستی است. اما آب و هوای بسیار خوبی دارد. و بیشتر برای رشته های هنر و طراحی مناسب است.
استراسبورگ: این شهر هفتمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز ناحیه آلزاس می‌باشد. موقعیت ویژه جغرافیایی این شهر در حد فاصل ارتباطات بین‌المللی با قدمتی اروپایی، مشرف به رودخانه راین، به این شهر اهمیت بی بدیل می‌بخشد. این شهر نزدیکه به کشور آلمان است و به دلیل اینکه 90% دانشجویان این شهر را برای تحصیل می پذیرند، بازار کاری خوبی ندارد.
تولوز: شهری در جنوب غربی فرانسه بر ساحل رود گارون و یکی از مراکز صنایع پیشرفته اروپا است. این شهر در حد فاصل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است. فاصله این شهر تا پاریس ۷۳۰ کیلومتر است. تولوز چهارمین شهر بزرگ فرانسه و مرکز منطقه میدی پیرنه نیز می‌باشد. این شهر نزدیک به کشور اسپانیا است و به همین دلیل آب و هوای خوبی دارد. این شهر برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های مهندسی را دارند مناسب تر است.
لیل: از شهرهای شمالی در ناحیه نور-پا-دو-کاله کشور فرانسه، شهر اصلی لیل متروپل چهارمین منطقه شهری در فرانسه پس از پاریس، لیون، و مارسی می‌باشد. لیل در بستر رودخانه دئول شکل گرفته است و در مرز فرانسه و بلژیک قرار دارد. این شهر نسبتا آب و هوای خوبی دارد. و بیشتر مناسب رشته های پزشکی است.
نیس: در ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور واقع شده‌است. شهرمهم کمان مدیترانه، نیس همواره میزبانی بین‌المللی بوده‌است و شهری توریستی، تفریحی، فرهنگی، و در عین حال محل اختراع و تحقیق و بازرگانی است. این شهر بهترین شهر فرانسه برای خوشگذرونی است. بازار کارش خوب هست به دلیل اینکه شهر توریستیی است.
لیون: یک شهر در خاور مرکزی فرانسه است. این شهر، سومین شهر بزرگ فرانسه، پس از پاریس و مارسی، محسوب می‌شود. در این شهر شرایط کاری خوب هست اما هزینه گران و بیشتر برای رشته های پزشکی مناسب است.
ویشی: در شهرستان آلیه در ناحیه اوورنی در کشور فرانسه واقع شده است. این شهر کالج های هفته ای یا ماهانه برای تخصص های خاص، با هزینه بالا برگزار می کند.
نانسی: شهری است واقع در ناحیه لورن (Lorraine) در شمال شرقی فرانسه. این شهر هم جزئ شهرهایی است که بازار کاری خوبی ندارد.

اگر به دنبال ادامه تحصیل در فرانسه هستید، جالب است بدانید که تحصیل به زبان فرانسوی رایگان است.

دیدگاه ها بسته شده است